Vi söker medarbetare

inkluderande_pastorskrage

Kinna Missionskyrka söker Pastor/Diakon med inriktning unga & familjer 

Vi söker dig som har ett hjärta för unga och familjer och vill tänka pionjärt för att hitta nya vägar att nå dem. Du har lätt att knyta kontakter och är inspirerande och trygg i din roll som ledare. Du kommer att arbeta tillsammans med församlingens nuvarande pastor som ska fortsätta att utveckla församlingens efterföljelse och lärjungaskap. 

Vi vill tänka relation mer än bara verksamhet. I gemenskapen med varandra verkar Den Helige Ande och kallar oss och ger oss kraft till tjänst. Vi vill vara en kyrka att trivas och växa i och som är relevant för vår kommun.

Vi är en öppen, varm och välkomnande församling med förankring i Equmeniakyrkan. Gudstjänsten är vår kraftkälla och centrala mötesplats både med Gud och med varandra. Gudstjänstens kultur är varm, tillåtande, tillräcklig och frimodig.

Vi har idag verksamhet för barn & unga i form av scout. För mellanstadiet och uppåt har vi två olika grupper tillsammans med en grannförsamling. 

Vi har ett rikt sång- och musikliv.

Vi har ett utåtriktat arbete i form av en mötesplats varje vecka med önskan att möta människors behov.

Vi söker dig som är ordinerad pastor/diakon.

Tjänsten inleds som en projektanställning på 50 – 75 %.

Ansökan senast 30 april. Intervjuer sker löpande.

Se vår hemsida: kinnamissionskyrka.se

Information och kontakt: johan.lundin@kinnamissionskyrka.nu

Ansökan med CV, personligt brev och referenser skickas till info@kinnamissionskyrka.nu 

Bild: equmeniakyrkan.se